چطوری برنامه نویسی اندروید یادگیری بگیرم؟

سوال

سلام دوستان. من مدتی هست که میخوام برنامه نویسی اندروید یاد بگیرم. ممنون میشم بهم بگید چطوری شروع کنم و چیا باید یاد بگیرم؟

حل شده 0
سوگند 5 سال 4 پاسخ ها 447 دیده شده 0

پاسخ ها ( ۴ )

 1. پیش نیازهای برنامه نویسی اندروید
  پیش نیازهای یادگیری اندروید
  پیش نیاز برنامه نویسی اندروید به دو دسته پیش نیازهای فنی و غیرفنی تقسیم می‌شوند. در مورد پیش نیازهای غیرفنی در مقاله ای جداگانه به صورت خیلی کامل‌تر تحت عنوان پیش نیازهای یادگیری برنامه نویسی توضیح داده شد. از جمله مهمترین پیش نیاز‌های غیرفنی برای ورود به دنیای برنامه نویسی می‌توان به داشتن انگیزه و هدف گذاری مناسب، آشنایی با زبان انگلیسی، آشنایی با مفاهیم الگوریتم و ریاضیات، تایپ کردن، آشنایی با کامپیوتر و اینترنت اشاره کرد.
  برنامه نویسی اندروید چیست؟
  نکته :
  ممکن است بعضی از پیش نیازهای غیرفنی یا عمومی مانند داشتن انگیزه و زمان کافی را به صورت پیش فرض داشته باشید. البته این موارد مانند پیش نیازهای فنی نیاز به تقویت و پرورش دارند. زیرا در بعضی مواقع اهمیت آن‌ها نسبت به پیش نیازهای فنی به مراتب بیشتر است.
  پیش نیازهای فنی برای یادگیری برنامه نویسی اندروید، شامل دو مورد اصلی می‌شوند. ابتدا شما باید با زبان هایی مانند جاوا، کاتلین و… به خوبی آشنا شوید. پس از انتخاب زبان برنامه نویسی مورد نظر باید مفاهیم شی گرایی را آموزش ببینید. بنابراین اگر بخواهیم به صورت کلی پیش نیازهای اساسی ( فنی و غیرفنی ) برای یادگیری برنامه نویسی اندروید را جمع بندی کنیم، به صورت زیر مطرح می‌شوند:
  داشتن وقت و انگیزه کافی
  آشنایی با زبان انگلیسی، الگوریتم و ریاضیات
  آشنایی مقدماتی به منظور کار با کامپیوتر و اینترنت
  آشنایی با یک زبان برنامه نویسی به منظور توسعه اپلیکیشن‌های اندروید
  فراگیری مفاهیم مربوط به کدنویسی شی گرا
  نکته :
  شاید با خودتان تصور کنید که باید پیش نیازهای زیادی را برای توسعه یک نرم افزار اندرویدی آموزش ببینید! اما در حقیقت بسیاری از پیش نیازهایی که به آن‌ها اشاره شد، می‌توانید به تدریج و در طول یادگیری زبان برنامه نویسی مورد نظرتان به صورت موازی آموزش ببینید، مانند آشنایی با زبان انگلیسی، مفاهیم کامپیوتر و… . بنابراین اگر اراده کنید با تلاش و تمرین می‌توانید بدون نگرانی به یادگیری برنامه نویسی اندروید بپردازید.

 2. سلام دوست عزیز وقت بخیر

  برای یاد گیری اندروید از نظر من باید یک زبان برنامه نویسی قدرتمند، انتخاب کنید که زنده باشد و مدام در حال به روز رسانی باشد.

  جامعه آماری هم خیلی مهم است، مثلا اگه یک زبانی انتخاب کنید که طرفداران کم تری داشته باشد و همچنین منابع کمی برای توصیف آن باشد در این صورت در هنگام برخورد با یک مشکل به سختی میتوانید حلش کنید.

  هم چنین خروجی گرفتن و کم حجم بودن و سرعت اجرا نیز خیلی مهم است پس قبل شروع کردن و انتخاب یک زبان برنامه نویسی ، حتما و حتما تحقیق کنید

 3. زبان اصلی برنامه‌نویسی اندروید زبان Java (جاوا) است. پس برای شروع باید مفاهیم شی‌ء‌گرای این زبان را یاد بگیرید و بدانید چطور از آن‌ها استفاده کنید: کلاس‌ها، رابط‌ها (Interfaces)، وراثت (Inheritance)، بسته‌ها (Packages) و مواردی از این دست جزو ضروریاتی هستند که باید حتماً آن‌ها را فرا بگیرید. علاوه بر این، باید یاد بگیرید که چطور از رایج‌ترین APIهای Java استفاده کنید؛ نحوه بهره‌گیری از Android Studio و کیت توسعه نرم‌افزاری اندروید را نیز به خوبی بیاموزید.

  بعد از این که Java را آموختید رفته رفته می‌توانید با اندروید استودیو اپلیکیشن‌های اندرویدی بسازید. در این راستا کم‌کم لازم است معماری اندروید و عناصر طراحی متریال (Material Design) را یاد بگیرید، اصول آزمودن رابط کاربری را بیاموزید، روش‌های رفع باگ (Debugging) را بدانید و همین‌طور با Firebase و Google Play آشنا شوید؛ یعنی باید تمام موارد لازم در مورد فرآیند برنامه‌نویسی اندروید را فرا بگیرید.

  سپس باید در مورد کیت توسعه نرم‌افزاری اندروید – یا همان Android SDK – بیشتر یاد بگیرید، نسخه‌های مختلف اندروید را بشناسید، با APIهای RESTful آشنا شوید و با شبیه‌ساز Genymotion تمرین کنید. باید بیاموزید چطور بهترین عملکرد را در اپلیکیشن‌های اندروید خود داشته باشید و چطور از کتابخانه‌های گوناگون استفاده کنید. بعد می‌توانید برای داشتن رزومه قوی، چندین اپلیکیشن آزمایشی بنویسید؛ همچون اپلیکیشن ماشین حساب، یک اپ ذخیره یادداشت (Note) یا موارد دیگری از این دست.

  موفق باشید

 4. دوست عزیز سلام، برای یادگیری برنامه نویسی اندروید در اولین گام شما باید آشنایی مناسبی با یک زبان برنامه نویسی مثل سی پلاس پلاس یا سی شارپ یا جاوا داشته باشید.  که ترجیحا اگر جاوا باشه بهتره.

  نقشه راه برای یادگیری اندروید این هست:

  تسلط کافی با اصول و مفاهیم پایه ای برنامه نویسی

  تسلط کافی با دستورات ابتدایی برنامه نویسی

  آشنایی با شی گرایی در برنامه نویسی

  همچنین آشنایی با الگوهایی طراحی مثل Single tone و Factory و  Builder در ابتدای راه نوعی مزیت محسوب میشه چون مفاهیم رو بهتر درک میکنید.

   

  بعد از این ها میتونید شروع به یادگیری مفاهیم برنامه نویسی اندروید کنید. منابع آموزشی خیلی زیادی موجود هست. و اینکه اگر پیش نیاز هارو داشته باشید، برنامه نویسی اندروید خیلی راحته.

   

  موفق باشید.

  بهترین پاسخ

ارسال یک پاسخ